Drukuj
Kategoria: Wiadomości
Odsłony: 2239

W dniach 6-10 lipca 2017 odbędzie się XXX Torneo Magistral „Ciudad de Leon” szachów szybkich. Wezmą w nim udział czterej szachiści: Wesley So (2808), Vishy Anand (2786), Jan-Krzysztof Duda i Jaime Santos Latasa. Przepisy meczu wydały mi się nieco skomplikowane, ale jakoś chyba poradziłam sobie z rozszyfrowaniem ich. I tak:

Turniej jest rozgrywany systemem pucharowym, zaczyna się od półfinałów. W pierwszym dniu, 7 lipca, odbędzie się pierwszy półfinał składający się z czterech partii. Zagrają w nim Wesley So i Jan-Krzysztof Duda lub Jaime Santos Latasa. Wybór należy do Wesley’a So, który, mając najwyższy ranking wśród uczestników turnieju, ma prawo wyboru przeciwnika.

Viswanathan Anand, jako drugi z rankingu, ma prawo wyboru dnia, w którym zagra półfinałowy mecz przeciwko Dudzie lub Santosowi. Ze strony organizatorów wynika, że Anand dokonał już wyboru i zagra mecz półfinałowy w drugim dniu turnieju, 8 lipca. Przeciwnicy So i Ananda, z racji rankingu, mają prawo wyboru koloru, jakim chcą rozpocząć mecz.

Tempo gry wynosi 20 minut + 10 sekund za posunięcie. W przypadku remisu zostaną rozegrane 2 partie błyskawiczne po 5 minut + 3 sekundy za każde posunięcie. Jeśli wynik dalej będzie remisowy, zostanie zastosowany system Armageddona – partia, w której białe mają 6 minut i muszą wygrać, żeby wygrać cały mecz, a czarne mają 5 minut na partię.

Niezbyt ciekawy jest finałowy mecz, w którym organizatorzy przewidzieli udział Wesley’a So, dając mu już teraz prawo wyboru koloru.

Strona turnieju: http://www.advancedchessleon.com/english/edicion.html

Obok turnieju Ciudad de Leon zostanie rozegrany II International Open, również w szachach szybkich. Obok nagród pieniężnych są przewidziane dodatkowe nagrody w postaci zaproszenia do udziału w symultanie przeciwko GM Janowi-Krzysztofowi Dudzie. Szczęśliwcami będą: najlepszy zawodnik w wieku powyżej 60 lat, najlepsza kobieta, najlepszy zawodnik do lat 14 i najlepszy zawodnik prowincji Leon.

1000 Znaków do wykorzystania