Drukuj
Kategoria: Sinquefield Cup 2021
Odsłony: 351

Po szybkim remisie z Mamedyarovem Maxime Vachier-Lagrave wygrał Sinquefield Cup 2021, zapewniając sobie pierwsze miejsce po tym, jak jego najbliżsi rywale nie byli w stanie go dogonić w dziewiątej i ostatniej rundzie. MVL jest pierwszym dwukrotnym wyraźnym zwycięzcą turnieju, zajmując również pierwsze miejsce w edycji 2017. Za swoje wysiłki Vachier-Lagrave zarobił 90 000 $ nagrody pieniężnej, a także premię 50 000 $ za zajęcie drugiego miejsca w klasyfikacji generalnej Grand Chess Tour.

Klasyfikacja końcowa Sinquefield Cup 2021

Klasyfikacja końcowa Grand Chess Tour

Tabela wyników Sinquefield Cup 2021

Wyniki Rundy 9

Wesley So – Leinier Dominguez-Perez ½-½
Richard Rapport – Fabiano Caruana ½-½
Shakhriyar Mamedyarov – Maxime Vachier-Lagrave ½-½
Sam Shankland – Dariusz Świercz ½-½
Peter Svidler – Jeffery Xiong ½-½

Mamedyarov - Vachier-Lagrave | ½-½, 25 posunięć

Gra zakończyła się w ciągu dziesięciu minut od rozpoczęcia rundy, gdy gracze powtórzyli dobrze znany „książkowy remis” w Obronie Grünfelda, zapewniając MVL przynajmniej dzielenie pierwszego miejsca. Jednak intryga na tym się nie skończyła, ponieważ Caruana, So i Dominguez wciąż mieli szansę na dogonienie MVL.

Mamedyarov

Ostateczna pozycja Mamedyarova – Vachier-Lagrave, która na początku tego roku stała się niesławnym sposobem na wymuszenie remisu w rozgrywkach elitarnych, ponieważ ruchy Kh8 Wd7+ Kg8 Wg7+ są całkowicie wymuszone, a żadna ze stron nie jest w stanie uniknąć remisu przez powtórzenie.

So - Dominguez | ½-½, 35 posunięć

Wesley zdecydował się na cichy, ale jadowity wariant wymienny (7.dxc5) Przyjętego Gambitu Hetmańskiego, co prowadzi do gry środkowej bez hetmana, w której białe zazwyczaj grają z niewielką przewagą. Dominguez nie wydawał się mieć żadnych poważnych problemów w grze, wygodnie trzymając się swojego, ponieważ pozwolił białym wygrać pionka w zamian za jakąś aktywność pionkową. Dodatkowy pionek był więc dość słaby i nigdy nie był w stanie ruszyć z miejsca, a gdy Dominguez nieuchronnie odzyskał pionka, pozycja stała się całkowicie remisowa.

Shankland - Swiercz | ½-½, 43 posunięcia

Dobre przygotowanie Świercza czarnymi przeciwko Partii Katalońskiej pozwoliło mu rozwiązać wszystkie problemy po debiucie, przy czym Shankland wywierał niewielki nacisk dwoma gońcami, ale czarne miały doskonałą kontrolę nad ciemnymi polami. Po logicznej grze obu stron gracze w końcu znaleźli się w równej końcówce, a po kolejnych wymianach partia zakończyła się trzykrotnym powtórzeniem posunięć.

Po starcie 0/3 Świercz zdobył w ostatnich sześciu rundach niezłe 2,5 punktu. | Zdjęcie dzięki uprzejmości Saint Louis Chess Club, Bryan Adams

Svidler - Xiong | ½-½, 44 posunięcia

W obliczu agresywnie wczesnego nacisku g7-g5 we Partii Włoskiej, Svidler zareagował dobrze, walcząc w centrum i roszując na skrzydle hetmańskim. Ale po osiągnięciu dominującej pozycji, Svidler zaczął się mylić, tracąc najsilniejsze okazje i ostatecznie zadowalając się grą końcową z dodatkowym pionkiem, ale z dużą rekompensatą dla czarnych. Xiong wykorzystał swoją szansę, tworząc wystarczającą kontratak, aby utrzymać równowagę.

Rapport - Caruana | ½-½, 62 posunięcia

Ostatni mecz dnia był najbardziej intrygujący, ponieważ Caruana potrzebował zwycięstwa, aby dogonić Vachier-Lagrave i podzielić pierwsze miejsce. Grający czarnymi Fabiano wybrał Obronę Sycylijską i stał trochę gorzej po debiucie, ale udało mu się odwrócić sytuację, tworząc silną kontrę na skrzydle królewskim. Rapport dobrze się bronił i ciężkofigurowej końcówce stał trochę gorzej. Caruana usiłował zdobyć cały punkt, ale pozycja była niewystarczająca. Rapport z powodzeniem utrzymał końcówkę wieżową i MVL został ogłoszony samodzielnym zwycięzcą turnieju.

25...d5! stworzyło poważną kontrgrę dla Caruany, ale Rapport był w stanie utrzymać równowagę.

Partie

1000 Znaków do wykorzystania