Drukuj
Kategoria: The Tata Steel Chess Tournament 2021
Odsłony: 372

Wszystko zmieniło się na szczycie Tata Steel Masters po tym, jak Anish Giri pokonał lidera Nilsa Grandeliusa w wariancie Najdorfa Obrony Sycylijskiej. Zwycięstwa Fabiano Caruany nad Maxime’a Vachier-Lagrave, Jordena Van Foreest anad Aryanem Tarim i wreszcie Alirezy Firouzji nad Janem-Krzysztofem Dudą sprawiły, że po siedmiu rundach prowadziła czwórka. zawodników. Magnus Carlsen ponownie zremisował, nawet nie stworzył szansy przeciwko Pentali Harikrishnie. Carlsen zmierzy się  w ósmej rundzie z Andreyem Esipenko, który swoje pierwsze zwycięstwo odniósł po pokonaniu Radosława Wojtaszka.

Wyniki

Giri, Anish - Grandelius, Nils 1-0
Caruana, Fabiano - Vachier-Lagrave, Maxime 1-0
Firouzja, Alireza - Duda, Jan-Krzysztof 1-0
Carlsen, Magnus - Harikrishna, Pentala ½-½
Wojtaszek, Radoslaw - Esipenko, Andrey 0-1
Tari, Aryan - Van Foreest, Jorden 0-1
Anton Guijarro, David - Donchenko, Alexander ½-½

Partie

Anish Giri pokonał Nilsa Grandeliusa w linii, którą zasugerował dla czarnych w swoim ostatnim kursie o wariancie Najdorfa. Mimo to gracze poświęcali dużo czasu na rozważenie swoich opcji na początku gry, co później spowodowało problemy Grandeliusa. 16 ... Wc8 było nowinką zasugerowaną przez Giriego w jego kursie i czarne z pewnością osiągnęły wyrównanie na różnych późniejszych etapach. Giri myślał, że 28 ... Kf8 było "okropnym posunięciem", które pozwalało na "wszelkiego rodzaju taktyki", ale komputer uważa, że prawdziwe problemy dla czarnych powstały po 31. … Wxc3 (31. … Sg4) i pozycja Grandeliusa uległa dezintegracji w zaledwie kilku kolejnych ruchach.

Pentala Harikrishna dość komfortowo zremisował z Magnusem Carlsenem. Harikrishna poświęcił swojego pionka c i pomyślał, że to najłatwiejszy sposób na wyrównanie, potrzebował tylko wyliczyć jedną pułapkę, która wystąpiła w grze, prawdopodobnie żaden z graczy nie wiedział, że 20 ... Hc6 było pierwszym nowym ruchem (było zagrane w partii o niższym rankingu), ale w tym momencie remis był prawie gwarantowany.

Fabiano Caruana zagrał raczej rzadkie 10. Ge2 przeciwko Maxime Vachier-Lagrave w wariancie Najdorfa - ten ruch grano czasami w latach 1980-tych, ale niewiele od tamtego czasu. MVL jest znany jako specjalista wariantu Najdorfa, ale wyraźnie nie pamiętał swoich przygotowań. Caruana wygrywał po 14.e6, król czarnych utknął na środku szachownicy, a ich rozwój i koordynacja były fatalne. Caruana był trochę rozczarowany, że MVL dotarł do końcówki, został zaskoczony posunięciem 16. … d4 i czuł, że nie zareagował poprawnie. Wydaje się, że 17. Wb3 pozwoliłoby mu zakończyć partię w grze środkowej, ale końcówka też była jasną wygraną i Caruana wygrał w 37. posunięciu.

Alireza Firouzja pokonał Jana-Krzysztofa Dudę w systemie londyńskim. Firouzja wybrał ciekawą linię boczną i już miał obiecującą pozycję, gdy Duda pomylił się z 13 ... cxd4, co spotkało się z niestandardowym 14.Sxd4, po którym Firouzja miał znacznie lepszą pozycję. Duda później walczył i kiedy Firouzja oddał jakość po 27. … Wxd3, komputery uznały pozycję za wyrównaną. Duda zagrał wtedy obosieczną ofiarę gońca 29 ... Gxa3 w zamian za uciekające pionki. Nastąpiła zacięta walka i decydujący błąd Dudy to 48 ... f4? (48 ... Kg3 =), po czym Firouzja nie popełnił błędu, zamieniając swoją przewagę na zwycięstwo.

Jorden Van Foreest wygrał swoją drugą partię z rzędu - tym razem czarnymi figurami przeciwko Aryanowi Tariemu. Van Foreest zaskoczył swojego przeciwnika w Partii Hiszpańskiej bardzo wczesnym 4 ... Gc5. Ta agresja została nagrodzona, gdy Van Foreest uzyskał przewagę na zegarze i na szachownicy po 19 ... f5. Kolejny ruch 20.Gc2 był błędem, po którym Van Foreest prawdopodobnie już obiektywnie wygrywał, coraz trudniej było Tariemu utrzymać swoją pozycję, a gra zakończyła się w ruchu 32.

Andrey Esipenko pokonał Radosława Wojtaszka w 42 ruchach czarnymi figurami w wariancie Nimzowitscha Obrony Indyjskiej. Na początku Esipenko zagrał nowinkę 7 ... b5 i wykonywał swoje posunięcia szybko, a Wojtaszek musiał pomyśleć. Kluczowym błędem było 25. b3, 25. Wb1 zachowywało równowagę. Esipenko wygrał pionka i wygrał w 42 ruchach.

David Anton miał lepszą pozycję po debiucie przeciwko Alexandrowi Donchenko, ale po 22. Gxg4? (22. Ge4) pozycja wyrównała się i zremisowano w 35 posunięciach.

Gravatar
roman
moim zdaniem Duda za bardzo poszedł na żywioł, należało nie poświęcać na a3, tylko wymienić gońce i iść królem do centrum

0

1000 Znaków do wykorzystania