Drukuj
Kategoria: The Tata Steel Chess Tournament 2021
Odsłony: 210

Szósta runda turnieju Tata Steel Masters to zwycięstwa Jordena van Foreesta nad Davidem Antonem i Alirezy Firouzji nad Alexandrem Donchenko - obaj zwycięzcy dołączyli do dużej grupy, zajmując dzielone drugie miejsce z dorobkiem 3,5 z 6 punktów.

Lider Nils Grandelius długo bronił się przed Fabiano Caruaną, ale remis uzyskał dość wygodnie. Magnus Carlsen miał przez chwilę poważne szanse na zwycięstwo z Janem-Krzysztofem Dudą, ale wkrótce gra znów była wyrównana. Inni remisujący to Harikrishna-Wojtaszek, Esipenko-Giri, MVL-Tari.

Wyniki

Grandelius, Nils - Caruana, Fabiano ½-½
Harikrishna, Pentala - Wojtaszek, Radoslaw ½-½
Van Foreest, Jorden - Anton Guijarro, David 1-0
Esipenko, Andrey - Giri, Anish ½-½
Duda, Jan-Krzysztof - Carlsen, Magnus ½-½
Vachier-Lagrave, Maxime - Tari, Aryan ½-½
Donchenko, Alexander - Firouzja, Alireza 0-1

Partie

Jorden van Foreest pokonał Davida Antona w skomplikowanej Partii Hiszpańskiej. Białe wyszły trochę lepiej z debiutu, ale wydaje się, że 21 ... Sh5 (21 ... Sh7) było prawdziwym początkiem problemów czarnych, to posunięcie zaskoczyło Van Foreesta i znalazł sposób na wykorzystanie wieży, która została umiejscowiona na złym polu. Później Anton wywalczył sobie nieco drogę powrotną do gry, ale potem gra nagle się skończyła, gdy stracił figurę.

Alireza Firouzja zwyciężył czarnymi w obosiecznej walce z Aleksandrem Donczenką. Donczenko miał dwa gońce, ale Firouzja miał dwa dochodzące pionki jako długoterminowy atut. Firouzja uważał, że jego przeciwnik grał dobrze i miał przewagę „ale gra zawsze była bardzo skomplikowana” - „obaj mieliśmy kłopoty z czasem i on popełnił ostatni błąd”. 33.Hxb2? (33.Gxb2 wyrównuje według komputera) pozwala na decydujący atak na króla białych.

Magnus Carlsen miał krótkie szanse na wygraną w wyrównanym spotkaniu z Janem-Krzysztofem Dudą. Partia Włoska przeszła do bardzo złożonej gry manewrowej, 35. Wac1 był błędem według komputera, ponieważ po 35 ... Wed6 36. We1 Kf7 czarne stoją znacznie lepiej, w zamian nastąpiło 36 … Sb4? pozwalające na 37. @c8+ i białe mają wystarczającą aktywność do wyrównania.

Lider Nils Grandelius doprowadził do remisu z Fabiano Caruaną. Caruana był trochę lepszy przez większą część partii, ale nigdy tak naprawdę nie był blisko zwycięstwa.

Aryan Tari miał zremisował z Maxime Vachier-Lagrave. Tari grał na Gruenfeldzie czarnymi i po sztucznym 18. Gf1 miał przyjemną pozycję, a na remis zgodzono się w 26. posunięciu.

Pentala Harikrishna miał nieco lepszą pozycję przeciwko Radosławowi Wojtaszkowi, ale zremisowano w 43 posunięciach. Andrey Esipenko grał solidnie przeciwko Anishowi  Giri, który z kolei próbował zachwiać równowagą. Partia zakończyła się remisem w 42 ruchach.

1000 Znaków do wykorzystania