Drukuj
Kategoria: The Tata Steel Chess Tournament 2021
Odsłony: 783

83. Turniej Szachowy Tata Steel rozpoczął się 16 stycznia 2021 roku w Centrum Sportowym De Moriaan w Wijk aan Zee na tle kryzysu związanego z koronawirusem. Z zachowanymi środkami ostrożności i wieloma zaproszonymi gwiazdami, które nie były w stanie w końcu dotrzeć, wydarzenie zaczęło się od pełnego kompletu 14 graczy z Masters Group.

W pierwszej rundzie były trzy decydujące partie i cztery remisy. Mistrz świata Magnus Carlsen kilka razy zaryzykował przeciwko Alirezie Firouzja i został ostatecznie nagrodzony atakiem matowym tuż przed pierwszą kontrolą czasową. Anish Giri pokonał Arjana Tariego, kiedy wygrał teoretyczny pojedynek, a następnie starannie ustawił zwycięstwo bez ryzyka. Nils Grandelius pokonał Aleksandra Donczenkę po tym, jak ten popełnił błąd w końcówce z wieżą. Zremisowali Fabiano Caruana vs Jorden van Foreest, Pentala Harikrishna vs Maxime Vachier-Lagrave, Radosław Wojtaszek vs David Anton Guijarro i Andrey Esipenko vs Jan-Krzysztof Duda.

Wyniki

Carlsen, Magnus - Firouzja, Alireza 1-0
Giri, Anish - Tari, Aryan 1-0
Grandelius, Nils - Donchenko, Alexander 1-0
Caruana, Fabiano - Van Foreest, Jorden ½-½
Harikrishna, Pentala - Vachier-Lagrave, Maxime ½-½
Wojtaszek, Radoslaw - Anton Guijarro, David ½-½
Esipenko, Andrey - Duda, Jan-Krzysztof ½-½

Partie

Poniższe zdjęcia wykonane przez © Jurriaan Hoefsmit – Tata Steel Chess Tournament 2021

Magnus Carlsen był zadowolony z wygrania partii pierwszej rundy z Alireza Firouzja, nawet jeśli wymagało to dość wyrachowanej gry. Carlsen wyglądał na szczęśliwszego i sprawniejszego niż kiedykolwiek podczas swojego poprzedniego turnieju online Airthings Masters pod koniec grudnia, gdzie nie grał dobrze.

„To była typowa pierwsza runda. Za dużo myślę i podejmuję zbyt duże ryzyko. Na szczęście bardzo się zdenerwował, tak jak w Stavanger. To mnie uratowało.” - Tarjei J. Svensen @TarjeiJS cytuje Carlsena na # 2sjakk

„Kiedy grałem d5 i poświęcałem pionka zamiast na przykład powtarzać ruchy, było to już hazardem, czułem, że dostanę przyzwoitą rekompensatę - to był pewien trend - w głębi serca wiedziałem, że gdy podejmę taką decyzję, później nie wycofam się i nie będę szukać remisu – więc w tym momencie wiedziałem, że przynajmniej psychicznie spaliłem już kilka mostów.”

„To, co zrobiłem, prawdopodobnie nie było poprawne, ale pomyślałem, że będę miał przyzwoite szanse, a potem w pewnym momencie prawie się poddałem, ponieważ myślałem, że to nie działa, a potem nagle - nie wiem, czy 32 ... a4 był wielkim błędem, ale w każdym razie było to niewiarygodnie niepraktyczne i myślę, że w tym tkwił problem…”

Firouzja był przez cały czas pod ogromną presją, zamiast 32 ... a4 lepsze wydaje się 32 ...He7, ale przegranym ruchem było 35 ... Gf7? - tutaj tylko 35 ... Kh8 działa, gdy przy najlepszej grze z obu stron mógł być remis. Carlsen zremisował swoje pierwsze 7 meczów w zeszłym roku - był zadowolony, że w tym roku nie będzie to problemem.

„Myślę, że pierwsze rundy są zawsze bardzo trudne. Jestem bardzo szczęśliwy, że udało mi się to wygrać. Świetny start” – Carlsen

Nils Grandelius pokonał Aleksandra Donczenkę w końcówce, która prawdopodobnie powinna zakończyć się remisem. Grandelius poprawnie zidentyfikował 36 ... Wd2? jako decydujący błąd (36 ... Wd3 lub 36 ... f4 są wystarczające do remisu), Donchenko prawdopodobnie przegapił możliwość 37.We1 + Kd3 38.We3 +.

Anish Giri uzyskał zwycięską pozycję w debiucie, kiedy Arjen Tari zagrał ofiarę, wcześniej graną przez Magnusa Carlsena przeciwko Hikaru Nakamurze w turnieju szybkim online w Lindores Abbey. Giri zbadał to dogłębnie jeszcze przed tym i szybko zdobył zwycięską pozycję. Giri następnie torturował swojego przeciwnika przez wiele ruchów, ponieważ nie musiał grać o bezpośrednie zwycięstwo, gdyż przeciwnik nie miał kontrgry. Giri infiltrował pozycję swojego przeciwnika hetmanem i wygrał ofiarą z matem.

Jorden van Foreest zremisował z Fabiano Caruaną czarnymi figurami. Rozgrywka była bardzo skomplikowana i taktyczna - van Foreest uważał, że końcówka z wieżą powinna być dość prosta, ale była o wiele bardziej skomplikowana niż przypuszczał - komputery uważają, że Caruana powinien był zagrać 41.Wa8 zamiast 41.f5, a potem czarne zremisowały.

Esipenko uważał, że miał trochę lepszą pozycję po debiucie (Obrona Rosyjska) przeciwko Janowi-Krzysztofowi Dudzie, ale 15.Se5 było błędem pozwalającym na wyrównanie po 15 .. Sxe5 16. dxe5 Se4.

Radosław Wojtaszek miał pionka więcej z Davidem Antonem, ale był to teoretyczny remis, który Anton udowodnił dość precyzyjnie z 59 ... f6.

Pentala Harikrishna uzyskał niezłą przewagę nad Maxime'em Vachier-Lagrave i naciskał przez długi czas, ale MVL w końcu znalazł sposób na ucieczkę do remisowej końcówki z różnobarwnymi gońcami.

1000 Znaków do wykorzystania