Drukuj
Nadrzędna kategoria: USA
Kategoria: Wybory 2020
Odsłony: 1371

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Prokurator generalny Teksasu Ken Paxton złożył we wtorek pozew przeciwko Georgii, Michigan, Pensylwanii i Wisconsin, twierdząc, że „wybory w 2020 roku cierpiały z powodu znaczących i niekonstytucyjnych nieprawidłowości” w czterech stanach: Pennsylvania, Georgia, Michigan i Wisconsin.

„Zaufanie do uczciwości naszego procesu wyborczego jest święte i łączy naszych obywateli i państwa w Unii” - powiedział Paxton w oświadczeniu. „Georgia, Michigan, Pensylwania i Wisconsin zniszczyły to zaufanie i zagroziły bezpieczeństwu i uczciwości wyborów w 2020 roku”.

Według pozwu stany będące polem bitew wykorzystały pandemię COVID-19 jako uzasadnienie i „uzurpowały sobie władzę swoich parlamentów i niekonstytucyjnie zrewidowały swoje stanowe ordynacje wyborcze”, osłabiając integralność kart do głosowania.

„Ci sami urzędnicy rządowi zalali pozwane stany milionami kart do głosowania przeznaczonych do wysłania pocztą lub umieszczenia w skrzynkach wrzutowych, z niewielkim lub żadnym łańcuchem dowodowym, a jednocześnie osłabiły najsilniejsze środki bezpieczeństwa chroniące integralność głosowania - weryfikacja podpisu i wymagania świadka” - czytamy w pozwie.

Każdy stan jest zobowiązany do wyznaczenia elektorów do kolegium elektorów w sposób zgodny z zasadami Konstytucji dotyczącymi wyborów prezydenckich. Klauzula wyborców mówi, że tylko ustawodawcy stanowi mogą ustalać zasady powoływania elektorów i wyborów, których nie można delegować urzędnikom lokalnym. Wiele pospiesznych decyzji w odpowiedzi na pandemię koronawirusa nie zostało zatwierdzonych przez ustawodawców stanowych.

„Stany naruszyły ustawy uchwalone przez należycie wybrane ciała ustawodawcze, naruszając tym samym Konstytucję. Ignorując zarówno prawo stanowe, jak i federalne, stany te skaziły nie tylko integralność głosów swoich obywateli, ale także Teksas i każdy inny stan, w którym odbyły się legalne wybory” - powiedział Paxton.

„Ich nieprzestrzeganie rządów prawa rzuca cień wątpliwości co do wyniku całych wyborów. Teraz prosimy, aby Sąd Najwyższy przystąpił do naprawy tego rażącego błędu”. W pozwie dodano: „Albo Konstytucja ma znaczenie i musi być przestrzegana, nawet jeśli niektórzy urzędnicy uważają ją za niewygodną lub nieaktualną, albo jest to po prostu kawałek pergaminu wystawiony w Archiwum Narodowym”.

Liczne zeznania pod przysięgą świadczące o różnych rodzajach oszustw wyborczych zostały złożone w sądach w kilku stanach wahadłowych. Te oświadczenia stanowią dowód oszustwa, ale te zarzuty nie zostały jeszcze udowodnione przez te sądy. Postępowanie prawne nadal trwa.

Do pozwu sądowego Teksasu przyłączyły się następujące stany: Alabama, Louisiana, Arkansas, Florida, Kentucky, Mississippi, Missouri, Południowa Karolina i Południowa Dakota.