Drukuj

Dzisiaj rozpoczynają się w Chanty-Mansyjsku Mistrzostwa Świata Kobiet. Wśród 64 uczestniczek znajdują się dwie Polski – Monika Soćko i Jolanta Zawadzka. Pełna lista uczestniczek znajduje się tutaj.

Strona turnieju

Zawodniczki zakwalifikowały się według następujących kryteriów:

1. I i II miejsce + dwie pozostałe półfinalistki Mistrzostw Świata Kobiet 2016 (4 zawodniczki)
    2. MistrzynieŚwiata Juniorek do lat 20 2016 i 2017 (2 zawodniczki
    3. 5 najlepszych szachistek na podstawie średniego rankingu FIDE (5 zawodniczek)
    4. 51 kwalifikujących się z Kobiecych Mistrzostw Kontynentalnych i Strefowych (51 zawodniczek)
    5. Dwie zawodniczki z nominacji Prezydenta FIDE (2 zawodniczki).

Turniej zostanie rozegrany systemem pucharowym. Odbędzie się 5 rund składających się z dwóch partii. W szóstej, finałowej rundzie zagrają dwie zawodniczki, które rozegrają cztery partie. Zwycięzczyni finału zostanie ogłoszona mistrzynią świata.

W rundach 1-5 zawodniczka, która osiągnie 1,5 punktu lub więcej, przechodzi do następnej rundy. W finale, zawodniczka, która osiągnie 2,5 punktu lub więcej, zostanie mistrzynią świata.

W przypadku osiągnięcia remisu w rundach 1-5, zostanie rozegrana dogrywka składająca się z dwóch partii z kontrolą czasu 25 minut + 10 sekund po każdym posunięciu. Gdy ta dogrywka nie przyniesie rozstrzygnięcia, będą rozegrane kolejne dwie partie z kontrolą czasu 10 minut + 10 sekund po każdym posunięciu. Jeśli wynik ciągle będzie remisowy, kolejne dwie partie zostaną rozegrane z kontrolą czasu 5 minut + 3 sekundy po każdym posunięciu. Jeśli i to nie przyniesie rozstrzygnięcia, zostanie rozegrana partia „nagłej śmierci”: zawodniczka, która wygra losowanie, może wybrać kolor. Grająca białymi otrzyma pięć minut, grająca czarnymi – 4 minuty, po 60 posunięciach po każdym posunięcie dodaje się 3 sekundy. Zwycięzczyni kwalifikuje się do następnej rundy. W przypadku remisu zawodniczka grająca czarnymi przechodzi do następnej rundy.

W finałowej rundzie, jeśli po czterech partiach będzie remis, odbędą się dwie partie po 25 minut + 10 sekund po każdym posunięciu. Jeśli ciągle wynik będzie remisowy, zostaną rozegrane dwie 10-minutowe partie + 10 sekund po każdym posunięciu, a następnie, jeśli będzie taka potrzeba, dwie 5-minutowe partie + 10 sekund po każdym posunięciu. Jeśli wynik ciągle będzie remisowy, zostanie rozegrana partia „nagłej śmierci”, w której grająca białymi otrzyma 5 minut, a czarnymi – 4 minuty. Po 60 posunięciach będą dodawane 3 sekundy po każdym posunięciu. Zwycięzczyni otrzyma tytuł mistrzyni świata, a w przypadku remisu grająca czarnymi zostanie ogłoszona mistrzynią świata.

Już jutro odbędzie się pierwsza runda – początek o godz. 15:00 czasu lokalnego.

Nagrody

Fundusz nagród wynosi minimum 450 000 USD.

Mistrzostwo Świata Kobiet 2019

Zwycięzczyni cyklu FIDE Women’s Grand Prix 2017-2018 zagra w Meczu o Mistrzostwo Świata w drugiej połowie 2019 roku. Mecz będzie składał się z 10 partii. Jeśli zwycięzczyni Women’s Grand Prix będzie równocześnie Mistrzynią Świata pod koniec cyklu Grand Prix w 2018 roku, wówczas prawo pretendentki przechodzi na zawodniczkę, która zdobędzie drugie miejsce w Grand Prix.