Drukuj
Kategoria: Sparkassen Chess Meeting 2018
Odsłony: 642

Chessbase
Zdjęcia: Macauley Peterson

W dniach 14-22 lipca 2018 odbywa się 46. Sparkassen Chess-Meeting w Orchesterzentrum NRW w centrum Dortmundu. Organizatorzy ponownie zebrali światowej klasy zawodników prowadzonych przez dziesięciokrotnego zwycięzcę Vladimira Kramnika, w tym Anisha Giri’ego, Iana Nepomniachtchi’ego, Radosława Wojtaszka, Jana-Krzysztofa Dudę, Liviu-Dietera Nisipeanu, Vladislava Kovaleva i Georga Meiera.

Czeski arcymistrz Vlastimil Hort, wieloletni gość turnieju, mówi: „Uczestnicy obiecują szachy w najlepszym wydaniu!”

Mottem turnieju w 2018 roku jest: „Najlepsze szachy i najwyższa kultura: ręka w rękę dla Brückviertel!” [„dzielnica mostowa”]. W imieniu organizatorów, dobrze znana artystka Christiane Koehne ponownie zaprezentuje liczne szachowe wystawy w witrynach sklepów dzielnicy.

Pod hasłem „Szachy są sztuką” Koehne miała za zadanie zaprojektować 32 parkowe figury szachowe, korzystając z dostępnych środków. Szachowe figury mogą być malowane, ubierane w kostiumy, szydełkowane, haftowane lub malowane natryskowo. Podczas turnieju publiczne głosowanie gości turniejowych ustali trzy „ulubione przez tłum”.

Zawodnicy

Poniżej uczestnicy tegorocznego turnieju – w kolejności rankingowej – z krótkimi życiorysami i ich uwagami na konferencji prasowej, która odbyła się w piątek po południu.

Vladimir Kramnik (Rosja)

Kramnik zawsze startuje jako faworyt Sparkassen Chess-Meeting. Mistrz świata w latach 2000-2007 wygrał turniej 10 razy i chce podwyższyć ten wyjątkowy rekord w swoim „salonie” do 11. W wieku 43 lata Kramnik jest turniejowym „dziadkiem”, ale z rankingiem Elo 2792 na piątym miejscu świata pozostaje jednym z najlepszych graczy w świecie.

„Jest to mój 26. lub 27. raz tutaj. Nie jestem pewny, czy będzie najlepszy, ale moim głównym celem jest, żeby nie był najgorszy.”

Anish Giri (Holandia)

Giri jest szósty w świecie z rankingiem Elo 2782 i najmłodszy w pierwszej dziesiątce. Mimo młodego wieku, 24-letni holenderski arcymistrz pochodzenia rosyjsko-nepalslkiego jest uważany za wybitnego teoretyka i super-solidnego gracza, którego trudno pokonać. Jest to jego drugi turniej w Dortmundzie – poprzednio grał w 2011 roku.

„Ostatni raz zrobiłem coś jak wtedy, gdy miałem osiem lat i przyszedłem szkoły, a powiedziano ‘przedstawmy się wszyscy’ i pamiętam tylko jednego chłopca, który przyszedł i powiedział ‘lubię truskawki’. A więc, nazywam się Anish Giri i lubię truskawki.”

Ian Nepomniachtchi (Rosja)

28-letni Nepomniachtchi był mistrzem Europy w 2010 r. i drugim w mistrzostwach świata w blitza w 2014 r. Z Elo 2757 zajmuje obecnie 15. miejsce w światowym rankingu. „Nepo” pojawia się w Dortmundzie trzeci raz. Po zakwalifikowaniu się z Aeroflot Open w 2008 roku i 2011, tym razem otrzymał bezpośrednie zaproszenie i przyjeżdża po wygranej turnieju szachów szybkich w Jerozolimie tydzień temu.

„Bardzo się cieszę, że jestem tutaj ponownie, ponieważ mój pierwszy raz tutaj był w 2008 roku i wiecie, że przeczytałem kilka książek w ciągu ostanich dziesięciu lat. Cóż, jestem bardzo wdzięczny za zaproszenie i jestem po prostu tutaj, aby spróbować zagrać w dobre szachy.”

Jan-Krzysztof Duda (Polska)

Jan-Krzysztof Duda jest jednym z najlepszych młodych talentów na świecie. Z rankingiem Elo 2737 jest 21. w światowym rankingu i pierwszym w rankingu juniorów. Dla 20-letniego mistrza Polski Sparkassen Chess-Meeting jest pierwszym superturniejem w jego karierze.

„Nie oczekuję niczego. Chcę po prostu grać tak dobrze, jak mogę i zobaczymy, co się stanie.”

Radosław Wojtaszek (Polska)

Wojtaszek zaczyna jako obrońca tutułu, wygrywając niespodziewanie w 2017 roku, w swoim pierwszym występie w superturnieju. To był jego największy sukces do tej pory i taki, który chciałby powtórzyć. Drugi szachista Polski, z rankingiem 2733 zajmuje 24. miejsce na liście rankingowej, a w wieku 31 lat jest na szczycie swojej kariery.

„Grałemu tutaj w zeszłym roku, poszło mi całkiem nieźle. Nie widzę powodu, dla którego bym nie powtórzył sukcesu z zeszłego roku.”

Liviu-Dieter Nisipeanu (Niemcy)

Liviu-Dieter Nisipeanu jest obok Kramnika najbardziej doświadczonym graczem w turnieju. 41-letni arcymistrz pochodzenia rumuńskiego jest niekwestionowanym numerem 1 w Niemczech, a jego ranking Elo 2672 jest 67. na światowej liście rankingowej. Nisipeanu po raz czwarty znajduje się w Dortmundzie i chciałby zapomnieć o swoim rozczarowującym ostatnim miejscu w 2017 roku.

„Zremisowałem tutaj 13 z 14 partii, więc mam nadzieję, że zmienię ten tend.”

Vladislav Kovalev (Białoruś)

Vladislav Kovalev zakwalifikował się nieco zaskakująco w tym roku wygrywając Aeroflot Open w lutym. 24-letni Białorusin jest najlepszym graczem w kraju. Miał znakomity rok 2017 i poprawił swój ranking Elo o ponad 50 punktów, ostatnio dostając się na listę 100 najlepszych (obecnie nr 97).

„Bardzo się cieszę, że mogę wziąć udział w takim turnieju z bardzo silnymi graczami. To bardzo ładne miasto i mam nadzieję, że wiele się nauczę w tym turnieju.”

Georg Meier (Niemcy)

Georg Meier jest 147. na światowej liście rankingowej z Elo 2628. Jest nominalnie słabszy w tym turnieju. 30-letni niemiecki zawodnik bierze udział w Dortmundzie po raz piąty i zdobył wiele doświadczeń przeciwko światowej czołówce. Jego najlepszym dotychczasowym wynikiem było dzielone drugie miejsce w 2014 roku.

„Uczę się przez ostatnie siedem lat i mam nadzieję wygrać jedną lub więcej partii. Wszystko jest możliwe.”

Strona turnieju

Partie - Runda 1

Kliknij na pasek nad szachownicą, żeby obejrzeć wszystkie partie.