Po sześciu rundach szachów szybkich liderem jest Wesley So. Ma [unkt przewagi nad dzielącymi drugie miejsce Aronianem i Karjakinem. W drugim dniu So i Karjakin zdobyli po 2,5 punktów z trzech. Levon Aronian rozpoczął dzień dzieląc pierwsze miejsce, ale wygrał tylko jedną partię. Hikaru Nakamura i Viswanathan Anand mają dwa punkty straty do lidera.

Klasyfikacja rapidu po sześciu rundach

Runda 4

Cztery rozstrzygnięte partie i tylko jeden remis. Wesley So pokonał Vladimira Kramnika, a Levon Aronian – Shakriyara Mamedyarova. So spokojnie wygrał, eliminując skoczka przeciwnika z gry i zdobywając materiał. Mamedyarov grał agresywnie w debiucie, uruchamiając atak na skrzydle królewski, ale Aronian zdołał uzyskać kontrgrę i sam poszedł na króla. Viswanathan Anand, który też dzielił pierwsze miejsce przed rundą, nie zdołał przebić się przez obronę Karjakina i zremisował. Alexander Grischuk w atakującym stylu z Vachier-Lagrave zakończył partię ładnym taktycznym uderzeniem. Hikaru Nakamura wykorzystał wszystkie szanse przeciwko Fabiano Caruanie, który wydaje się być w słabej formie. Wysiłki Nakamury opłaciły się, gdy Caruana popełnił kilka błędów w końcówce.

Czterokrotny mistrz USA Hikaru Nakamura

Kliknij na pasek nad szachownicą, żeby obejrzeć wszystkie partie.

Runda 5

Spokojniejsza runda pozwoliła Wesley’owi So zostać samodzielnym liderem po pokonaniu Alexandra Grischuka. Rosjanin ofiarował pionka w dynamicznej pozycji, ale przeoczył powrót skoczka, co dało So decydującą przewagę materialną. Sergey Karjakin zademonstrował, dlaczego różnokolorowe gońce są niebezpieczne w grze środkowej poprzez rozpoczęcie niszczycielskiego ataku przeciwko królowi Shakriyara Mamedyarova. Levon Aronian pozostał za liderem ze stratą jednego punktu po solidnym remisie przeciwko Vladimirowi Kramnikowi. Hikaru Nakamura i Viswanathan Anand podzielili trzecie miejsce z Karjakinem po remisie, odpowiednio, z Maxime’m Vachier-Lagrave i Fabiano Caruaną.

Runda 6

Sergey Karjakin miał znakomitą ofiarę, po której król Kramnika był bezbronny. Remisy w pozostałych partiach pozwoliły mu na podzielenie drugiego miejsca ze stratą jednego punktu do lidera. W partii Aronian-So Ormianin nie zdołał wykorzystać małej przewagi i zgodził się na remis. Anand i Vachier-Lagrave zgodzili się na remis, gdy na szachownicy pozostały jedynie króle. Nakamura ponownie grał ostatnią partię, aż Grischuk wymusił remis wiecznym szachem. Wczesna wymiana figur w partii między Mamedyarovem a Caruaną doprowadziła do partii bez wydarzeń.

Były mistrz świata w blitza Sergey Karjakin miał bardzo dobry dzień.