Paryż jest drugim przystankiem Grand Chess Tour. Dziką kartę otrzymał Vladimir Kramnik. Po trzech rundach rapidu Wesley So, Levon Aronian i Viswanathan Anand dzielą pierwsze miejsce wynikiem 4 z 6. W rapidzie za wygraną dostaje się 2 punkty, za remis – 1, a za przegraną – 0.

Klasyfikacja po trzech rundach

Runda 1

Zwycięzca Your Next Move Wesley So objął wczesne prowadzenie pokonując Fabiano Caruanę, podobnie jak w Leuven. Levon Aronian dotrzymał mu kroku pokonując Alexandra Gischuka. Maxime Vachier-Lagrave miał przewagę materialną z Sergey’em Karjakinem, ale nie był w stanie wygrać. Vladimir Kramnik i Shakriyar Mamedyarov zremisowali odpowiednio z Hikaru Nakamurą i Viswanathanem Anandem.

Kliknij na pasek nad szachownicą, żeby obejrzeć wszystkie partie.

Runda 2

W tej rundzie też dwie partie zostały rozstrzygnięte. Wesley So przegrał z Shakriyarem Mamedyarovem z końcówce z różnokolorowymi gońcami. Pretendent Fabiano Caruana uzyskał solidny remis czarnymi przeciwko Vachier-Lagrave. W partii z Anandem Kramnik pomylił się, co kosztowało go wieżę i partię. Partie Grischuk-Karjakin i Nakamura-Aronian były spokojne.

Runda 3

Trzy partie zostały rozstrzygnięte. Wesley So ofiarował hetmana za wieżę, gońca i pionka. Vachier-Lagrave musiał oddać więcej materiału i poddał się. Vladimir Kramnik pokazał swoją znajomość końcówek, gdy Shakriyar Mamedyarov pomylił się w kluczowym momencie. Levon Aronian i Viswanathan Anand szybko zremisowali.Sergey Karjakin walczył z Hikaru Nakamurą aż pozostało kilka sekund na zegarze. Ocena pozycji zmieniała się z każdym ruchem, aż do momentu, gdy nie było wystarczająco figur na szachownicy, żeby kontynuować grę.