Po pierwszym dniu blitza nastąpiła zmiana w klasyfikacji. Wesley So ciągle prowadził, ale jego prowadzenie zmniejszyło się do 1,5 punktu. Mistrz świata w blitza z 2016 roku Sergey Karjakin dominował, zdobywając 6,5 punktu z 9. Po pierwszy dniu blitza dzieli w klasyfikacji ogólnej drugie miejsce z Levonem Aronianem. Maxime Vachiere-Lagrave i Hikaru Nakamura ciągle mają w zasięgu liderów. Drugi dzień blitza może zmienić klasyfikację końcową.

Łączna klasyfikacja rapidu i blitza

W rapidzie za wygraną otrzymuje się 2 punkty, za remis 1, a za przegraną 0. W blitzu wygrana jest warta 1 punkt, remise – 0,5, a przegrana – 0.

Wesley So miał dobry początek, gdyż przed siódmą rundą prowadził zł 3-punktową przewagą. W partii z Fabiano Caruaną miał przegraną pozycję, ale cudownie zremisował. to był znak, że solidna gra So nagle stała się chwiejna. Przegrał partię z Shakriyarem Mamedyarovem, następnie z Hikaru Nakamurą po elementarnym błędzie w niedoczasie.

Z drugiej strony, Sergey Karjakin przesunął się w górę, wygrywając trzy ostatnie partie, w tym z bliskim rywalem Vachier-Lagrave, Mamedyarovem i Caruaną. Był jedynym niepokonanym graczem dnia, co nie jest niespodzianką, gdyż w Mistrzostwach Świata w Blitza 2017 zajął drugie miejsce za Carlsenem. Jeśli tak będzie grał w drugim dniu, będzie faworytem do wygrania Your Next Move.

 

Były mistrz świata w blitza Sergey Karjakin (zdjęcia: Lennart Ootes)

Maxime Vachier-Lagrave i Levon Aronian rozpoczęli dzień ze stratą trzech punktów do So. Do siódmej rundy Vachier-Lagrave był jedynym niepokonanym, poza So, graczem. W ostatnich trzech partiach zdobył jedynie pół punktu.

Vachier-Lagrave, Aronian i Grischuk

Hikaru Nakamura początek miał słaby, ale, podobnie jak Karjakin, zakończył dzień trzema ostatnimi wygranymi. Jego najważniejszym zwycięstwem było z So w ostatniej rundzie. Teraz jest na piątym miejscu z trzema punktami za liderem i ciągle ma realne szanse na wygraną turnieju, a przynajmniej na znalezienie się w pierwszej trójce.

 

So-Nakamura

Szokującymi wynikami dnia były wynik Caruany (2,5) i Mamedyarova (3). Anish Giri ciągle jest w dole tabeli po zdobyciu 4 punktów. Viswanathan Anand i Alexander Grischuk zdobyli po 5 punktów, ale są zbyt daleko za liderem, żeby walczyć o tytuł.

Partie blitza można obejrzeć tutaj.