Fabiano Caruana pokonał Alexandra Grischuka w finałowej rundzie Turnieju Kandydatów 2018 i zdobył pierwsze miejsce z przewagą jednego punktu nad następnym zawodnikiem. W nagrodę otrzymał 95.000 euro i spotka się z Magnusem Carlsenem, mistrzem świata, w meczu o tytuł w Londynie w listopadzie tego roku.

Caruana, który prowadził przed ostatnią rundą, zakończył turniej z rozmachem, wygrywając ostatnią partię przeciwko Grischukowi. była to jedyna rezultatywna partia rundy.

W ostatniej rundzie uroczyste pierwsze posunięcie wykonał Anatoly Karpov, były mistrz świata, w partii Kramnik-Mamedyarov.

Napięcie w ostatniej rundzie było wysokie, gdyż połowa graczy ciągle miała szanse na wygraną, ale tylko Caruana kontrolował swoje przeznaczenie. Gracze teoretycznie mogli zdobyć przepustkę do mistrzostw świata, więc walczyli długo i twardo. Partia Karjakin-Ding zakończyła się pierwsza.

Karjakin miał białe i rozpoczął ruchem 1.e4. Ding odpowiedział 1...e5 i zagrano Partię Hiszpańską. Po serii wymian do 15. posunięcia pozycja już wyglądała remisowo. Ale żaden z graczy nie chciał zgodzić się na remis. W końcu, w posunięciu 27, Karjakin popełnił błąd, pozwalając Dingowi przedrzeć się przez jego pozycję i zdobyć pionka. Karjakin, który jest znany z obronej waleczności, początko martwił się, jak powiedział na konferencji prasowej po partii. Ale następnie zdał sobie sprawę ze swoich środków obronnych. Rzeczywiście, zdołał wymusić wymianę wszystkich ciężkich figur. Choć miał dwa pionki mniej, zdołał zbudować forpocztę poprzez przestawienie skoczka na e4. Ding nie mógł przebić się i zgodzono się na remis, który wyeliminował obu z walki o pierwsze miejsce.

Ding, debiutując w turnieju kandydatów, zakończył turniej z dorobkiem 7,5 punktu. Był jedynym niepokonanym graczem w turnieju

W partii przeciwko Kramnikowi Mamedyarow miał czarne. Musiał wygrać, żeby mieć realne szanse na wyprzedzenie Caruany. Kramnik wybrał Partię Katalońską i Mamedyarov celowo wybrał ryzykowne posunięcie (7...Hd6). Kramnik nie unikał walki i oddał pionka, żeby budować silną inicjatywę. Pozycja wkrótce stała się ostra i skomplikowana.

Na konferencji prasowej po partii obaj gracze powiedzieli, że rozpatrywali niesamowite atakujące i obronne strategie, ale nie mogli znaleźć drogi do przechylenia równowagi. W 30. posunięciu wymienili błędy i Mamedyarov znalazł ładny sposób na rozładowanie napięcia. Ofiarował jakość, co dało mu końcówkę skoczek + dwa pionki przeciwko wieży. Niestety dla niego, był to martwy remis.

Kramnik uniknął wszelkich możliwych pułapek, w tym ostatniej po 52...Sd6 (53.Gd5? przegrywa po 53...Gd5 54.Kd5 Sf5, gdyż białe nie mogą grać 55.Wg6 z powodu 55...Kf7 i wieża jest złapana). Gdy Mamedyarov zdał sobie sprawę, że partia zakończy się remisem i że prawdopodobnie nie wygra turnieju, zakrył twarz rękoma, strapiony, że był tak blisko.

Kramnik, który grał widowiskowo, zdobył 6,5 punktu i podzielił 5-6 miejsce z Grischukiem.

Ostatnią zakończoną partią była partia Grischuk-Caruana. Trwała prawie sześć godzin. Caruana grał czarnymi i wybrał Obronę Rosyjską. Ten debiut jest uważany za remisowy, ale Caruana ma dobre w nim wyniki. Grischuk, który zawsze walczy, wybrał wariant boczny, mając nadzieję na przebicie obrony Caruany, ale Caruana pokazał, że jest dobrze przygotowany i do 15. posunięcia miał solidną pozycję.

W tym momencie Grischuk rozpoczął kombinację, która wymusiła wymianę hetmanów i pozostawiła go z parą gońców. Szanse były ciągle równe, ale zbliżała się kontrola czasu i Grischuk, który ma problemy z niedoczasem, popełnił błędy. Po kontroli czasu Caruana miał oczywistą przewagę. Zdobył pionka i prowadził swego dodatkowego pionka do przodu, łącząc groźbę awansowania pionka z groźbami przeciwko niebezpiecznie odsłoniętemu królowi Grischuka.

Gdy partia Kramnik-Mamedyarov zakończyła się, a Caruana wiedział, że potrzebny jest mu tylko remis do pierwszego miejsca, postanowił grać dalej na wygraną, wiedząc, że prawie nie ma niebezpieczeństwa przegranej. Po prawie 68 posunięciach odniósł sukces, gdy Grischuk poddał się w beznadziejnej pozycji.

Caruana pokazał mieszankę widowiskowej gry z dobrymi decyzjami we właściwych momentach. Pokazał, co potrafi, nawet w chwilach wysokiego napięcia. Te umiejętności będą mu potrzebne, gdy spotka się z Carlsenem w meczu o tytuł.

Karjakin, który zaczął strasznie, przegrywając dwie z swoich pierwszych czterech partii, wykazał się zaradnością, atakując pierwsze miejsce i powodując jedyną przegraną Caruany.

Mamedyarov grał niezwykle pomysłowo, wykorzystując swoje szanse, gdy się pojawiały.

Kramnik grał najbardziej niezwykłe i kreatywne partie, nieustannie bawiąc fanów swoimi pomysłami.

Ding kilka razy uratował się, ale, w większości, był solidny, co odbiło się w jego wyniku.

Grischuk, jak zwykle, był niebezpieczny, ale jego zarządzanie czasem sabotowało jego wysiłki.

Pozostali dwaj gracze, Wesley So i Levon Aronian, chcieliby jak najszybciej pozostawić ten turniej za sobą.

Caruana, który jest o dwa lata młodszy niż Carlsen, będzie potężnym pretendentem do tytułu. Obaj gracze spotkali się 31 razy przy szachownicy, Carlsen wygrał dziewięć partii, przegrywając pięć, a reszta zakończyła się remisem.

Podczas konferencji prasowej po turnieju zapytano Caruanę, czy chciałby wysłać wiadomość do Carlsena przed meczem. Wspominając, że będą oni grali przeciwko sobie za kilka dni, Caruana powiedział: "Mam nadzieję, że wtedy będę mógł mu wysłać wiadomość."

Partie rundy 14