Elitarne turnieje czasami mają zbyt wiele remisowych partii albo niewiele w nich się dzieje. Dla kontrastu, przynajmniej dotychczas, Turniej Kandydatów 2018 w Berlinie udowadnia, że jest daleki od nudnego.

W rundzie 6 połowa partii rozstrzygnęła się, gdyż zawodnicy kontynuują ryzykowną grę. Wygrana Mamedyarova z Kramnikiem przesunęła go na dzielone z Caruaną pierwsze miejsce.

Wesley So zdołał odnotować pierwsze zwycięstwo w turnieju, pokonując Aroniana.

Caruana i Mamedyarov mają po dwa punkty, o jeden punkt przed Kramnikiem, Grischukiem i Ding Lirenem. So i Aronian mają po 2,5 punktu, a Karjakin, zwycięstwa Turnieju Kandydatów 2016, z dwoma punktami zajmuje ostatnie miejsce.

Mamedyarov, grający białymi, nie zdołał osiągnąć żadnej przewagi przeciwko Kramnikowi w debiucie. Po 28 posunięciach wydawało się, że partia zakończy się remisem po trzykrotnym powtórzeniu posunięć. Ale Kramnik postanowił spróbować coś osiągnąć, przesuwając pionka h, żeby szukać słabości na skrzydle królewskim. Okazało się, że to była zła decyzja. Stracił pionka i Mamedyarov zdołał, po ostrożnym manewrowaniu, promować jednego ze swoich pionków. Kramnik kontynuował grę, ale pozycja była beznadziejna i w końcu poddał się, gdyż miał za duże materialne straty.

W partii So-Aronian, grający białymi So też nie uzyskał przewagi po debiucie. Ale po nieostrożnym chwyceniu piona przez Aroniana na skrzydle hetmańskim powstały cele i słabości. So metodycznie budował nacisk, aż pozycja Aroniana pękła. So zdobył hetmana w posunięciu 39, a kilka posunięć później figurę. Reszta była tylko kwestią czasu i So wygrał partię.

Partia między Caruaną i Grischukiem była też całkiem ekscytująca. Drugi raz w turnieju Grischuk grający czarnymi, wybrał Obronę Benoni'ego. Caruana budował nacisk, aż w końcu zdobył piona. Choć czarne miały jakąś kontrgrę, Caruana miał jasną przewagę. Ale skoncentrowal się na szansach Grischuka na kontrgrę i postanowil pozwolić na powtórzenie posunięć.

Najkrótszą partią rundy i turnieju była partia Ding-Karjakin. W forsownej serii posunięć tuż po debiucie zawodnicy powtórzyli posunięcia, gdyż hetman Karjakin został złapany za liniami przeciwnika i nie mógł uniknąć powtarzających się ataków, a Ding nie miał szans na złapanie nieprzyjacielskiego króla.

Wyniki

Caruana, Fabiano - Grischuk, Alexander ½-½
Mamedyarov, Shakhriyar - Kramnik, Vladimir 1-0
Ding, Liren - Karjakin, Sergey ½-½
So, Wesley - Aronian, Levon 1-0

Partie

Klasyfikacja po sześciu rundach

1. Caruana 4
2. Mamedyarov 4
3. Kramnik 3
4. Grischuk 3
5. Liren Ding 3
6. Wesley So 2,5
7. Aronian 2,5
8. Karjakin 2