Zdjęcia: World Chess

Turniej Kandydatów 2018 odbywa się w Berlinie. Już w pierwszej rundzie trzy z czterech partii zostały rozstrzygnięte. Fabiano Caruana, któremu niewiele zabrakło do zwycięstwa w Turnieju Kandydatów 2016 w Moskwie, rozpoczął turniej zwycięstwem nad Wesley'em So. Sergey Karjakin, który wygrał Turniej Kandydatów 2016, przegrał najdłuższą partię dnia z Shakhriyarem Mamedyarovem po pomyłce w trudnej końcówce. I Vladimir Kramnik wymanewrował Alexandra Grischuka, wygrywając.

Fundusz nagród wynosi 420.000 euro. Zwycięzca otrzyma 95.000 euro i prawo do gry przeciwko Magnusowi Carlsenowi, mistrzowi świata, o tytuł w Meczu o Mistrzostwo Świata w Londynie w listopadzie br.

W turnieju bierze udział ośmiu zawodników: Caruana i So,którzy zakwalifikowali się na podstawie średniego rankingu w 2017 roku; Levon Aronian i Ding Liren, zwycięzca i zdobywca drugiego miejsca w Pucharze Świata 2017; Mamedyarov i Grischuk, zwycięzca i zdobywca drugiego miejsca Grand Prix 2017; Karjakin; Kramnik, były mistrz świata, który otrzymał od organizatorów dziką kartę.

Turniej odbywa się w Kühlhaus, przenysłowym budynku w centrum Berlina, który został zbudowany na początku XX wieku jako zimny magazyn świeżych owoców i jarzyn.

Przy tak wysokiej stawce, wczesne rundy mogą być nudne, gdyż często gracze są ostrożni i boją się ryzykować. Ale runda 1 była pełna niespodzianek, gdyż gracze byli agresywni, nawet uciekając się do debiutów, które są mało używane i uważane za nieco gorsze.

Caruana pokonał So, gdy stworzył siatkę matową wokół króla So. Debiutem był znany wariant Partii Katalońskiej i So, który grał czarnymi, miał po debiucie dobrą pozycję. Zagrał błędnie w 15. posunięciu, gdy otworzył centrum grając e5. Źle ocenił następującą serię forsownych posunięć. Caruana zdołał wymusić strategiczną słabość w obronnej pozycji So. Gdy So wykonał kilka niedokładnych posunięć, Caruana przedarł się i So poddał się po 33 posunięciach.

W partii przeciwko Karjakinowi Mamedyarov zagrał rzadki boczny wariant Partii Hiszpańskiej. Karjakin, grający białymi, nie odpowiedział dobrze i Mamedyarov przejął inicjatywę po debiucie. Karjakin, który jest znany ze swoich umiejętności obronnych, walczył, ale nigdy nie zdołał wyrównać. Po długiej walce w końcu załamał się, tracąc pionka po 58.Kg3. Mamedyarov wkrótce go skończył.

Kramnik, znany z przygotowania debiutowego, też wcześnie zaskoczył swego przeciwnika. Przez lata Kramnik trzymał się strategii klasycznych debiutów, ale ostatnio zaczął eksperymentować. Przeciwko Grischukowi zagrał 3.b3. Choć nie jest to złe posunięcie, nie powinno ono prowadzić do przewagi debiutowej. I rzeczywiście nie prowadzi. Ale gdy dostał równą pozycję, Grischuk, który lubi grać aktywnie, zaczął popełniać małe błędy, gdy dążył do przewagi. Jak często to się zdarza, jego agresja doprowadziła do trochę gorszej końcówki. Jest to zwykle śmiertelna sytuacja przeciwko Kramnikowi, który pokazał nieskazitelną technikę, żeby zabezpieczyć sobie zwycięstwo.

Partia między Aronianem i Dingiem zakończyła się trzykrotnym powtórzeniem pozycji, ale była to ostra walka, która mogła przechylić się na korzyść każdego gracza. Ding powiedział, że został zaskoczony ósmym posunięciem Aroniania (8.h4), po którym skończyło się jego przegotowanie przed partią. Według oceny komputera Aronian mógł grać 19.Wb2, zdobywając materiał, ale Aronian powiedział po partii, że nie ufał powstałej pozycji z powodu dziwnego ustawienia jego figur i odsłoniętego króla.

Wyniki pierwszej rundy

Kramnik, Vladimir - Grischuk, Alexander 1-0
Caruana, Fabiano - So, Wesley 1-0
Aronian, Levon - Ding, Liren ½-½
Karjakin, Sergey - Mamedyarov, Shakhriyar 0-1

Partie