Zdjęcia: Valeriy Belobeev, Agon

Po dziewięciu dniach intensywnej walki ostatniego turnieju cyklu World Chess Grand Prix 2017 w Palma de Mallorca poznaliśmy dwóch zwycięzców: Shakhriyar Mamedyarov (Azerbejdżan, 340 punktów) i Alexander Grischuk (Rosja, 336,4 punkty). To oni zakwalifikowali się do Turnieju Kandydatów - następnej części cyklu Mistrzostwa Świata w Szachach, która prowadzi do meczu o mistrzostwo świata.

Levon Aronian (Armenia) Dmitry Jakovenko (Rosja) wygrali Palma de Mallorca Grand Prix, obaj zdobyli po 5,5 punktów.

Partie

Zakończenie

Ilya Merenzon, prezes World Chess, powiedział: "Jest to pierwszy cykl Grand Prix, który odbył się systemem szwajcarski, co pozwoliło nam zaprosić 24 graczy zamiast 16. Jestem zadowolony, że cykl odniósł sukces i jestem też bardzo szczęśliwy, że pierwszy raz grała w nim kobieta, Hou Yifan z Chin, która tak dobrze sobie radziła! Mam nadzieję, że widzom i graczon podobał się nowy system i dalej będziemy z nimi współpracować, żeby uczynić ten cykl ciekawszym dla fanów i graczy. Wiele nauczyliśmy się i nie możemy doczekać się Turnieju Kandydatów i Meczu: mamy bardzo intensywny szachowy rok przed sobą!"

Kolejny etap cyklu Szachowego Mistrzostwa Świata, Turniej Kandydatów, odbędzie się w Berlinie, Niemcy, w dniach 10-28 marca 2018. Sześć pozostałych uczestników Turnieju Kandydatów to: Sergey Karjakin, poprzedni pretender, Levon Aronian i Ding Liren (zwycięzca i zdobywca drugiego miejsca w 2017 FIDE World Cup), Vladimir Kramnik, dzika karta, dwóch graczy, którzy kwalifikują się z rankingu i którzy zostaną ogłoszeni nieco później w tym roku (obecne wyniki rankingowe wskazują na Fabiano Caruanę i Wesley'a So).