Jaka jest główna różnica między arcymistrzem a amatorem?

Czy jest to wiedza debiutowa, umiejętność taktyczna lub znajomość końcówek? Nie. Jest to rozumienie pozycji na podstawowym poziomie, czyli zrozumienie gry w szachy.

Czy wiesz, dlaczego arcymistrzowie za każdym razem wygrywają z amatorami? Arcymistrzowie wygrywają, ponieważ rozumieją pozycję na szachownicy znacznie lepiej w dowolnym momencie i wiedzą, nawet bez jakichkolwiek obliczeń, jakie powinno być następne posunięcie.

Zbigniew Nagrocki

Samodzielny lider turnieju Palma de Mallorca Grand Prix Levon Aronian szybko zremisował z Evgeny Tomashevsky, zapraszając grupę rywali do przyłączenia się do niego. Ale tak samo jak w poprzednich rundach wszystkie partie na czołowych szachownicach zakończyły się pokojowo i żaden z graczy nie zrównał się z nim.

Richard Rapport i Dmitry Jakovenko podpisali remis tuż po debiucie. Grający czarnymi Maxime Vachier-Lagrave postanowił nie ryzykować przeciwko Ernestowi Inarkievowi. Ding Liren nie znał debiutu, ale zdołał wyrównać przeciwko Peterowi Svidlerowi. Hikaru Nakamura i Pendala Harikrishna grali bardzo ostrą i skomplikowaną partię z obustronnymi szansami, która też zakończyła się remisem.

Jak w poprzedniem dniu, trzy rozstrzygnięte partie grano na niższych szachownicach. Li Chao pokonał Anisha Giri. Giri musiał nie docenić siłę pozycji białych po debiucie. Chiński arcymistrz miał trochę lepszą pozycję i pokazał dobrą technikę w przekształcaniu jej w wygraną.

Dwie najdłuższe partie zakończyły się remisem. Francisco Vallejo Pons i Pavel Eljanov grali godzinami remisową końcówkę, a Ludvig Hammer przeoczył dużą przewagę w partii przeciwko Alexandrowi Riazantsevowi.

Bohaterem dnia był Teimour Radjabov, który pokonał Borisa Gelfanda. Po dwóch kolejnych zwycięstwach Radjabov dzieli drugie miejsce i ma szanse na zakwalifikowanie się do turnieju kandydatów. Potrzebna mu jest wygrana w ostatniej rundzie z Richardem Rapportem. Vachier-Lagrave będzie grał z Dmitrym Jakovenko. Liderzy cyklu Grand Prix Shakhriyar Mamedyarov i Alexander Grischuk mogą jedynie śledzić partie i czekać na wyniki.

Los dwóch miejsc w Turnieju Kandydatów rozstrzygnie się w dziewiątej rundzie Palma de Mallorca Grand Prix.

Partie

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież