W turnieju bierze udział 18 arcymistrzów, którzy grają 9 rund systemem szwajcarskim. Dwóch z nich walczy o dwa miejsca w Turnieju Kandydatów. Aktualna klasyfikacja czołówki w Grand Prix wygląda następująco:

1. Shakhriyar Mamedyarov (AZE) 340
2. Alexander Grischuk (RUS) 336 3/7
3. Teimour Radjabov (AZE) 241 3/7
4. Ding Liren (CHN) 240
5. Maxime Vachier-Lagrave (FRA) 211 3/7

Jak widać, dwaj prowadzący w klasyfikacji, Shakhriyar Mamedyarov i Alexander Grischuk, zakończyli swój udział w Grand Prix. Ciągle trzech zawodników walczy o dwa pozostałe miejsca w Turnieju Kandydatów i oni mogą wyprzedzić liderów (albo tylko Grischuka), jeśli osiągną dobry wynik w tym finałowym turnieju. Ding Liren nie musi już walczyć o zakwalifikowanie się dzięki drugiemu miejscu w Pucharze Świata, tak więc tylko Teimour Radjabov i Maxime Vachier-Lagrave walczą o zakwalifikowanie się do Turnieju Kandydatów.

Za poszczególne miejsca w pierwszej piątce zawodnicy mogą uzyskać następującą liczbę punktów:

1 - 170
2 - 140
3 - 110
4 - 90
5 - 80

Największe szanse ma Radjabov. Musi zdobyć samodzielne trzecie miejsce, żeby się zakwalifikować. Ponieważ Ding Liren już zakwalifikował się poprzez Puchar Świata, szanse Mixime Vachier-Lagrave wzrosły. Jeśli zajmie pierwsze lub drugie miejsce, zakwalifikuje się. Jeśli Radjabov lub MVL zrównają się z Mamedyarovem lub Grischukiem, zostanie zastosowana dodatkowa punktacja:

  • Liczba punktów zdobytych w trzech turniejach
  • Liczba partii granych czarnymi.

Po drugiej rundzie na czele tabeli znalazło się czterech zawodników. Teimour Radjabov i Levon Aronian odnieśli swoje pierwsze zwycięstwa w turnieju. Anish Giri i Maxime Vachier-Lagrave zremisowali.

 

Maria Paula Guinard, dyrektor Mallorca Tourism, wykonała pierwsze symboliczne posunięcie w partii Giri - Vachier-Lagrave.
Zdjęcia: Valeriy Belobeev, Agon

W partii Giri-Vachier Lagrave rozegrała się ciekawa teoretyczna walka w wariancie zatrutego piona w Najdorfie. Po oddaniu jakości, Anish otrzymał obiecującą pozycję, ale nie znalazł drogi do zwiększenia przewagi. W wywiadzie po partii Giri odnotował, że 26.h5 było niewłaściwą decyzją, gdyż po 26...Hc4, 27...Hc8 hetmany zostały wymienione i MVL nie miał czego obawiać się.

Po spokojnym remisie w pierwszej rundzie Teimour Radjabov miał szansę zagrać swoją ulubioną Obronę Królewsko-Indyjską przeciwko Francisco Vallejo Ponsowi. Rajabov odrzucił ofertę remisu w grze środkowej, gdyż podobała mu się pozycja czarnych, a sytuacja w turnieju pozwalała mu kontynuować grę. Ofiarował piona, żeby rozwiązać problem czarnopolowego gońca i nagle wszystkie jego figury uaktywniły się. Wydaje się, że Paco nie był zachwycony swoją pozycją, gdy zagrał 29.Sf2 i 30.e5, ale po dokładnej odpowiedzi czarnych jego pozycja była beznadziejna.

Długi teoretyczny wariant prowadził do widowiskowej pozycji, o której Levon Aronian wiedział więcej niż Ernesto Inarkiev. Inarkiev był zaskoczony posunięciem 16.Sd5 z następnym 17.b4 i spędził prawie godzinę nad posunięciem 17...Ha6. Według Aroniana, nigdy wcześniej nie analizował tego posunięcia, próbował więc intuicyjnie znaleźć właściwe posunięcia. Aronian był pewny, że po 25.g4 pozycja białych poprawi się, gdyż czarnym skończył się atak.

Pozostałe partie zremisowano.

Partie

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież