Wczoraj odbyło się otwarcie ostatniego turnieju cyklu FIDE 2017 World Chess Grand Prix Palma de Mallorca, kwalifikującego do Turnieju Kandydatów. Turniej ten ostatecznie wyłoni dwóch zwycięzców cyklu - uczestników półfinałów Mistrzostw Świata w Szachy.

Ceremonia otwarcia odbyła się w Bellver Castle, byłej rezydencji królów Mallorki zbudowanej w 14. wieku.

Gracz o najwyższym rankingu w turnieju, Levon Aronian, wybrał czarny kolor w pierwszej rundzie.

Pary pierwszej rundy:

Dmitry Jakovenko (Rosja) – Levon Aronian (Armenia)
Maxime Vachier-Lagrave (Francja) – Boris Gelfand (Izrael)
Pavel Eljanov (Ukraina) – Hikaru Nakamura (USA)
Ding Liren (Chiny) – Francisco Vallejo Pons (Hiszpania)
Evgeny Tomashevsky (Rosja) – Peter Svidler (Rosja)
Anish Giri (Holandia) – Richard Rapport (Węgry)
Ernesto Inarkiev (Rosja) – Li Chao (Chiny)
Teimour Radjabov (Azerbejdżan) – Alexander Riazantsev (Rosja)
Jon Ludvig Hammer (Norwegia) – Harikrishna Pentala (Indie)

Pierwsza runda odbyła się dzisiaj.

W pierwszej rundzie Maxime Vachier-Lagrave, Ernesto Inarkiev i Anish Giri wygrali ze swoimi przeciwnikami, pozostałe 6 partii zakończyły się remisem.

Maxime Vachier-Lagrave był lepiej przygotowany w debiucie przeciwko Borisowi Gelfandowi. Zadowolony z wyniku, Vachier-Lagrave nie mógł pokazać, gdzie dokładnie zaczęło się dziać źle dla izraelskiego zawodnika.

Alexander Riazantsev łatwo wyrównał czarnymi przeciwko Teimourowi Radjabovowi i zgodzono się na remis po dwóch godzinach gry.

Ernesto Inarkiev grał profilaktycznie przeciwko Li Chao. Miał trochę lepszą pozycję i nie pozwalał przeciwnikowi na uaktywnienie się. Ta strategia sprawdziła się. Chiński gracz próbował przełamać się poprzez 19...c5, ale próba nie powiodła się. Według Inarkieva, po 20.Gc5 czarne nie miały Ge5 z powodu 21.de Wd1 22.Wd1 Hc5 23.Wd8 Kg7 24.Hb5!

Po 20...f6 pozycja czarnych była przegrana.

W najdłuższej partii dnia, Anish Giri wygrał przeciwko Richardowi Rapportowi. Holenderski arcymistrz nie był pewny swojej decyzji roszowania w długą stronę. Okazało się, że po nieoczekiwanym 14...b5 białe miały problemy. Kilka posunięć później Anish był bardziej optymistyczny co do swojej pozycji i odrzucił propozycję remisu. Później Richard Rapport popełnił kilka błędów i poszedł na wątpliwą ofiarę, która została w grze obalona.

Lokalny bohater Francisco Vallejo Pons pokazał ciekawą ideę w otwarciu 3...b5 przeciwko Dingowi Lirenowi i po 8...Gd5 był pewny, że ma dobrą pozycję. Po wymianie większości figur partia zakończyła się remisem.

Partie

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież