Jaka jest główna różnica między arcymistrzem a amatorem?

Czy jest to wiedza debiutowa, umiejętność taktyczna lub znajomość końcówek? Nie. Jest to rozumienie pozycji na podstawowym poziomie, czyli zrozumienie gry w szachy.

Czy wiesz, dlaczego arcymistrzowie za każdym razem wygrywają z amatorami? Arcymistrzowie wygrywają, ponieważ rozumieją pozycję na szachownicy znacznie lepiej w dowolnym momencie i wiedzą, nawet bez jakichkolwiek obliczeń, jakie powinno być następne posunięcie.

Zbigniew Nagrocki

Wczoraj odbyło się otwarcie ostatniego turnieju cyklu FIDE 2017 World Chess Grand Prix Palma de Mallorca, kwalifikującego do Turnieju Kandydatów. Turniej ten ostatecznie wyłoni dwóch zwycięzców cyklu - uczestników półfinałów Mistrzostw Świata w Szachy.

Ceremonia otwarcia odbyła się w Bellver Castle, byłej rezydencji królów Mallorki zbudowanej w 14. wieku.

Gracz o najwyższym rankingu w turnieju, Levon Aronian, wybrał czarny kolor w pierwszej rundzie.

Pary pierwszej rundy:

Dmitry Jakovenko (Rosja) – Levon Aronian (Armenia)
Maxime Vachier-Lagrave (Francja) – Boris Gelfand (Izrael)
Pavel Eljanov (Ukraina) – Hikaru Nakamura (USA)
Ding Liren (Chiny) – Francisco Vallejo Pons (Hiszpania)
Evgeny Tomashevsky (Rosja) – Peter Svidler (Rosja)
Anish Giri (Holandia) – Richard Rapport (Węgry)
Ernesto Inarkiev (Rosja) – Li Chao (Chiny)
Teimour Radjabov (Azerbejdżan) – Alexander Riazantsev (Rosja)
Jon Ludvig Hammer (Norwegia) – Harikrishna Pentala (Indie)

Pierwsza runda odbyła się dzisiaj.

W pierwszej rundzie Maxime Vachier-Lagrave, Ernesto Inarkiev i Anish Giri wygrali ze swoimi przeciwnikami, pozostałe 6 partii zakończyły się remisem.

Maxime Vachier-Lagrave był lepiej przygotowany w debiucie przeciwko Borisowi Gelfandowi. Zadowolony z wyniku, Vachier-Lagrave nie mógł pokazać, gdzie dokładnie zaczęło się dziać źle dla izraelskiego zawodnika.

Alexander Riazantsev łatwo wyrównał czarnymi przeciwko Teimourowi Radjabovowi i zgodzono się na remis po dwóch godzinach gry.

Ernesto Inarkiev grał profilaktycznie przeciwko Li Chao. Miał trochę lepszą pozycję i nie pozwalał przeciwnikowi na uaktywnienie się. Ta strategia sprawdziła się. Chiński gracz próbował przełamać się poprzez 19...c5, ale próba nie powiodła się. Według Inarkieva, po 20.Gc5 czarne nie miały Ge5 z powodu 21.de Wd1 22.Wd1 Hc5 23.Wd8 Kg7 24.Hb5!

Po 20...f6 pozycja czarnych była przegrana.

W najdłuższej partii dnia, Anish Giri wygrał przeciwko Richardowi Rapportowi. Holenderski arcymistrz nie był pewny swojej decyzji roszowania w długą stronę. Okazało się, że po nieoczekiwanym 14...b5 białe miały problemy. Kilka posunięć później Anish był bardziej optymistyczny co do swojej pozycji i odrzucił propozycję remisu. Później Richard Rapport popełnił kilka błędów i poszedł na wątpliwą ofiarę, która została w grze obalona.

Lokalny bohater Francisco Vallejo Pons pokazał ciekawą ideę w otwarciu 3...b5 przeciwko Dingowi Lirenowi i po 8...Gd5 był pewny, że ma dobrą pozycję. Po wymianie większości figur partia zakończyła się remisem.

Partie

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież