Test możliwości GM Bartłomieja Maciei jako trenera zakończony, wyniki znane, czas na interpretację.

W 2012 roku GM Macieja przybył do Brownsville tuż przed rozpoczęciem rozgrywek w Princeton, więc nie zdążył przygotować drużyny, która wówczas zajęła VI miejsce. Jest to, oczywiście, zasługa poprzedniego trenera. Ale GM Bartłomiej Macieja pojawił się w USA wystarczająco wcześnie, żeby zdążyć na poród swojej córki na amerykańskiej ziemi, co dało jej automatycznie amerykańskie obywatelstwo.

W rogrywkach Pan-American liczą się 4 pierwsze miejsca, gdyż tylko 4 drużyny kwalifikują się do wiosennego finału.

Drużyna GM Bartłomieja Maciei zajęła ósme miejsce.

Russel Harwood, szachowy dyrektor programowy i przewodniczący komitetu akademickich szachów przy Amerykańskiej Federacji Szachowej, powiedział, że drużyna University of Texas at Brownsville bierze udział od kolejnych ośmiu lat w rozgrywkach Pan-American i że jest to bardzo ważny turniej, kwalifikujący do finałowej czwórki. Finał odbędzie się w kwietniu i wyłoni mistrza kraju.

Niestety, Panie Harwood, Bartek Macieja nie jest najlepszą inwestycją, mimo wyprodukowania czterokrotnego mistrza Polski. Przed „epoką” Bartka drużyna UTB zajęła 2 i 3 miejsce w finale (w 2010 i 2011, odpowiednio), a po objęciu drużyny przez GM Macieję – miejsca 6 i 8 (2012 i 2013, odpowiednio).

GM Macieja optymistycznie stwierdził przed turniejem, że drużyna UTB ma szanse pokonać drużynę Texas Tech. Nie da się tego udowodnić, gdyż UTB nie spotkał się z Texas Tech, a jeśli by tak się stało, to i tak drużyna z Brownsville nie znalazłaby się w finałowej czwórce. I wątpię, czy to stanie się w następnym turnieju, gdyż Texas Tech pozyskał GM Aleksandra Oniszczuka, przy którym GM Batłomiej Macieja wypada dość blado.

GM Macieja lekceważy swoich czytelników, wciskając im niesprawdzony kit. I tak, GM Anton Kovalyov ma pochodzić z Ukrainy. Pozwolę sobie to uściślić. GM Anton Kovalyov urodził się na Ukrainie, obecnie reprezentuje Kanadę, a wcześniej, jeszcze jako junior, reprezentował Argentynę. Jeśli dostosujemy się do takiego podejścia, to córka Bartłomieja Maciei, Sofi Alejandra, nie ma nic wspólnego z Polską, mimo że właśnie tam została poczęta.

BTW. GM Holden Hernandez z Kuby, członek drużyny UTB, wybrał drogę życiową polecaną przez mistrza Jerzego Konikowskiego. Najpierw rzucił szkołę i poświęcił się szachom, a gdy uznał, że nie wciśnie się do światowej elity, postanowił postudiować sobie w Brownsville.

“We are proud of all our players, and certainly proud of Holden,” said Grandmaster Bartek Macieja, UTB Chess Coach. “He came to Brownsville in June and immersed himself in studying English at the UTB Language Institute. His hard work paid off, and he passed the English exam for admittance to the university. Because Holden is over the age of 26, he is held to a higher standard by the USCF, meaning he must be a full-time student and maintain a 3.0 grade point average. That is certainly not a problem because he is a dedicated student in computer science, and he is especially strong in math.”

Tu też wychodzi ignorancja albo, z niewiadomych powodów, próba okłamywania czytelnika. Hernandez nie musiał zdawać egzaminu wstępnego na uniwersytet. Zdał test z angielskiego, który pozwolił określić jego znajomość języka i skierować go do odpowiedniej grupy językowej.