FM Yuriy Krykun
12.23.201
https://thechessworld.com/
Chciałbym poświęcić ten artykuł końcówkom wieża przeciwko gońcowi. Jest to bardzo ważna końcowka i często jest źle rozumiana i nieprawidłowo grana na klubowym poziomie. Ta końcówka nie jest skomplikowana, ale wymaga pewnej wiedzy i dokładności.
Końcowka wieża przeciwko gońcowi może nie jest najczęstsza, ale pojawia się dość często i istnieje duże prawdopodobieństwo, że zobaczysz ją w jednej z twoich najważniejszych partii. Niezależnie od strony, po której grasz, istnieją dwa typy pozycji, które musisz znać. Pierwszym jest "typowa forteca", jak ją ustawić i jak ją bronić.
Druga pozycja jest przeciwieństwem pierwszej: jak atakować fortecę i jak "przełamać" ją, zdobywając gońca lub matując króla.
Jak bronić "fortecy"
Pierwszą i naważniejszą zasadą obrony w tego typu pozycjach jest przeniesienie króla do "bezpiecznego" rogu. Bezpiecznym rogiem jest ten o przeciwnym kolorze niż kolor twojego gońca.
Posunięcie czarnych
W tej pozycji czarne potrzebują przeprowadzić swego króla do rogu h8 lub a1, goniec stoi na h7/g8 lub b1/a2 i białe nie mają możliwości przełamania fortecy.
Scenariusz ze "złym rogiem"
Co stanie się, jeśli broniąca się strona nie osiągnie właściwego rogu i znajdzie się w złym?
Białe wygrywają, gdyż w porównaniu do poprzedniego przykładu, czarne nie mogą zremisować przez pata: po Kb6 Gc8 Wf8 czarne nie mają pata i przegrywają.
Zobaczmy bardziej skomplikowany przykład:
Posunięcie białych
Przed dalszym czytaniem poświęć trochę czasu i spróbuj znaleźć drogę do wygranej.
Król czarnych jest w złym rogu i białe mają pionka. Wydaje się, że jest to łatwa wygrana, jednak, gdy głębiej pomyślimy, okazuje się, że pionek białych blokuje własnemu królowi drogę do b6 i zamatowanie.
Konieczne jest więc pozbycie się go!
Białe wygrywają grając b7! To pozwala im dostać się do pola b6 i rozwiązać problem.
Na tym przykładzie nauczyliśmy się bardzo ważnego wygrywającego szablonu, jak również próby obrony. Silniejsza strona często wygrywa podwójnie atakując gońca przeciwnika i ostatniej linii, podczas gdy obrońca próbuje ukryć swego gońca za królem. Jest to ważna idea, ale w tej pozycji białe ciągle wygrywają.
"Prawidłowy róg" + pionek na h5
Teraz, gdy prawie zostaliśmy specjalistami w tej końcówce, czas pójść naprzód i analizować dokładnie nawet bardziej skomplikowaną pozycję.
Białe mają piona, a czarny król jest we właściwym rogu. Przed przeczytaniem dalszego ciągu oceń pozycję i spróbuj znaleźć wygrywający plan dla białych (jeśli uważasz, że białe tutaj wygrywają) lub remisowy plan dla czarnych (jeśli uważasz, że to jest remis).
Dlaczego ważne jest samodzielne myślenie przed poznaniem prawidłowej techniki?
Powód jest prosty. Gdy widzisz rozwiązanie z przyzwoitym wyjaśnieniem, myślisz, że jest to łatwe i zrozumiałe. Ale gdy próbujesz sam do tego dojść i prawdopodobnie nie uda ci się, zwracasz większą uwagę i pamiętasz dużo lepiej idee.
Posunięcie czarnych
Niespodziewanie, wbrew faktowi, że białe mają piona więcej, nie mogą one wygrać. Jak zobaczym później, pozycja jest remisowa, gdyż pionek już jest na h5. Gdyby był na h2, h3 lub h4, białe mogłyby wygrać.
Gdyby nie było pionka, zarówno Gc4 zmierzający do g8, jak i Kg8, wychodzący z rogu, prowadziłoby do remisu. Ale z pionem Gc4 przegrywa.
Dlatego jedyną drogą obrony jest tymczasowe opuszczenie rogu, tak więc prawidłowym posunięciem jest Kg8!
"Właściwy róg" + pionek na h4
Jak prawdopodobnie zgadłeś, ta pozycja jest wygrana, ale zanim zobaczysz rozwiązanie, spróbuj je znaleźć.
Jaka jest różnica między pionkiem na h4 i h5?
Posunięcie białych
Najważniejszym niuansem jest to, że białe mają pole h5 dla króla i po wypędzeniu czarnego króla z rogu, białe mogą go odciąć i wyjść z rogu.
Na wynos...
Podsumowując, jestem skłonny uważac, że te pozycje są najważniejsze dla końcówek wieża przeciwko gońcowi. Jeśli znasz i rozumiesz je dobrze, będziesz szybko wiedział, czy powinieneś grać na nie po wymianach itd.
Wierzę, że niezwykle ważne jest posiadanie nie tylko dobrych umiejętności gry końcówek z przewagą, równych lub gorszych, ale też znajomości teoretycznych składników, gdy osiągasz te pozycje w czasie liczenia wariantów.
Nie musisz już dalej liczyć; w zamian możesz ocenić to zgodnie ze swoją wiedzą. Chociaż teoria końcówek jest ogromna i nawet najlepsi arcymistrzowie na świecie czasami zapominają pozycje, potrzebujesz tylko znać względnie ich małą liczbę, żeby osiągnąć dobre wyniki w partiach turniejowych.
Więcej przykładów
Waldemar Świć, Ważna końcówka